Haber Detayı
03 Haziran 2016 - Cuma 21:53
 
9. Dönem genç doktorlar yuvadan ayrıldı
Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Tıp Fakültesi 101 öğrencisini hekimlik mesleğine uğurladı.
EĞİTİM Haberi


Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Tıp Fakültesi 101 öğrencisini hekimlik mesleğine uğurladı.

 

Atatürk Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen mezuniyet törenine Mersin Milletvekili Ali Cumhur Taşkın, Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak, AKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Karakaş, Afyonkarahisar Tabip Odası Başkanı Murathan Leblebicioğlu, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Adem Aslan ile çok sayıda öğretim üyesi ve öğrenci ailesi katıldı.

 

828 öğrencinin tıp eğitimi devam ediyor

 

Tıp Fakültesi dönem birincisi Sönmez Şen’in duygularını dile getirdiği konuşmasının ardından açış konuşmasını yapan Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Adem Aslan, 2015-2016 akademik yılı sonunda 101 öğrenciyi mezun ettiklerini ve Tıp Fakültesi bünyesinde 828 öğrenci ile eğitim ve öğretime devam ettiklerini ifade etti.

 

 

Aslan, 28’i profesör, 47’si doçent, 61’i yardımcı doçent, 3’ü öğretim görevlisi ve uzman, 150’si araştırma görevlisi olmak üzere toplam 299 akademik personel ile eğitim ve öğretimi yürüttüklerini söyledi. AKÜ Tıp Fakültesi olarak misyon ve vizyonlardan bahseden Aslan, hekimliğe yolcu ettikleri öğrencilere tavsiyelerde bulundu. Aslan şöyle konuştu:

 

 

“Misyonumuz; insana saygı ve hizmeti temel alan, her biri kendi alanında iyi yetişmiş, milli ve manevi değerlerimize bağlı, çağa uygun, aşırılıklardan uzak, ülke ihtiyaçlarına göre tıp doktorları ve eğiticilerini yetiştirmektir. Vizyonumuz ise ulusal ve uluslararası düzeyde tanınan, tıp eğitiminde yetkinliği kabul edilen, ülkemiz sağlık politikalarının oluşturulmasında ve geliştirilmesinde öncü bir tıp fakültesi olmaktır.

 

 

Ayrıca unutulmamalıdır ki sağlık hizmetlerinin niteliği, sunum ve bağlılığı ülkelerin refah düzeylerinin en önemli göstergesidir. Siz öğrencilerimiz insan sağlığını koruyan, geliştiren, tedavi eden, insan odaklı bir okuldan mezun oluyorsunuz. Bilimselliğin yanı sıra insan ilişkilerinde görmek istediğimiz sevgi, saygı ve sabır sizlerin destekleriyle daha da önem kazanmaktadır.”

 

Hastalarını kendi yakınlarınız gibi görün

 

Daha sonra konuşan Afyonkarahisar Tabip Odası Başkanı Murathan Leblebicioğlu, AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak’ı 20 yılı aşkın süredir tanıdığını ve bu süre içerisinde AKÜ Tıp Fakültesi’nin çok büyük bir gelişme gösterdiğini ifade etti. Mezun olan genç hekimlere tavsiyelerde de bulunan Leblebicioğlu, “İlk önce iyi insan, daha sonra ise iyi hekim olacağınıza inancım tamdır. Mesleklerinizi ve sorumluluklarınızı yerine getirirken hastaları kendi yakınlarınız, anneniz, babanız, kardeşleriniz gibi görerek çalışmak sizleri de mutlu edecektir” dedi.

 

AKÜ Tıp 486 doktor mezun etti

 

AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak ise 1998 yılında kurulan ve 2002 yılında 32 öğrenci ile tıp doktorluğu eğitimine başlayan AKÜ Tıp Fakültesi’nin şu ana kadar 486 tıp doktorunu ve 272 tıpta uzmanlık öğrencisini mezun ettiğini kaydetti. Sağlık Kampüsü olarak da adlandırılan Ali Çetinkaya Kampüsü’nde toplam 117 bin 600 metrekare kapalı alanda sağlık hizmetlerini yürütmekte olduklarını ifade eden Solak; tıp eğitiminde 828, tıpta uzmanlık eğitiminde ise 150 öğrencinin hala AKÜ Tıp Fakültesi’nde eğitimlerine devam ettiklerini belirtti.

 

 

Sağlık alanına büyük önem verdiklerini ve bu doğrultuda üniversite bünyesinde birçok çalışma gerçekleştirdiklerini ifade eden Solak, “Hedefimiz öncelikle bölgemizde, sonrasında ise ülkemizde eğitim-öğretim ve bilimsel açıdan tanınır, seçkin ve örnek gösterilebilecek bir eğitim kurumu olmaktır.

 

 

Tıp Fakültemizde sürdürülen eğitim-öğretim, araştırma ve sağlık hizmetlerini üniversitemizin ve ilimizin vitrini olarak görmekteyiz” şeklinde konuştu. Kaliteli bir tıp eğitimi vermek için büyük uğraş gösterdiklerini vurgulayan Solak, “Eğitimde kalite; kaliteli sağlık hizmetinin verildiği, öğrencilerin yeterli sayıda ve farklı ihtisas alanlarında hasta görebildiği, uygun alt yapı ve cihaz imkânları ile donatılmış, alanında uzman akademisyenlerin bulunduğu iyi organize olmuş merkezlerde sürdürülebilir” dedi. Solak şöyle devam etti:

 

“Ali Çetinkaya Kampüsü’ndeki tüm alt yapı ve yollar, kaldırımlar ile çevre düzenlemesi tamamlandı. Bu çalışmalar ile güzel bir sağlık kampüsüne kavuştuk. Başta ilimiz olmak üzere bölgemiz için önemli olan Onkoloji ve Hematoloji Hastane Binası İnşaatı ile Radyoterapi ve Nükleer Tıp Merkezi’nin temeli Mayıs 2015’de atıldı.

 

 

Radyoterapi ve Nükleer Tıp Merkezi’mizin inşaatı 7,5 ay gibi çok kısa bir sürede tamamlandı ve eş zamanlı personel istihdamı ile cihaz temini ve gerekli izinlerin alınması neticesinde 8 Mayıs 2016 tarihinden itibaren hasta kabulüne başlandı. Bu yeni merkezimiz, en güncel teknolojiyi kullanan cihazlar ile donatılmış ilk entegre merkez hüviyetindedir.

 

 

 

Bu tesis sayesinde şua/ışın tedavisi alacak hastalarımız artık başka illere gitmeyecek, hak ettikleri kaliteli sağlık hizmetini Afyonkarahisar’da, Tıp Fakültemiz bünyesinde alabilecekler. Bu imkânlar ile her düzeydeki eğitim ile sağlık hizmetlerinde çeşitlilik ve buna paralel kalitemiz de artmaktadır.”

 

Tıp doktorluğu ulvi bir meslek

 

Tıp doktorluğunun insanlık için çok özel ve ulvi bir meslek olduğunu ifade eden Solak, “Sizler, insan sağlığını korumayı amaçlayan, geliştiren ve tedavi eden insan odaklı bir eğitim aldınız. Kutsal bir mesleğin icracıları olarak, tüm olumsuzluklara karşı titiz bir şekilde görevinizin hakkını vereceğiniz inancındayım” dedi. AKÜ Tıp Fakültesi’nin misyon ve vizyonları doğrultusunda hedeflerinde de bahseden Solak, “Tıp eğitimi, bilimsel araştırma ve sağlık hizmetlerinde dünya standartlarında bir tıp fakültesi olmayı amaçlamaktayız.

 

 

Bunun için idarecisinden öğretim üyesine, öğrencisinden personeline kadar her birimiz inançla ve gayretle çalışmaktayız. Kocatepe Tıp çalışanı olmak bizim için bir kıvanç vesilesidir” diye konuştu.

 

AKÜ Afyonkarahisar’ı sağlık turizmi merkezi haline getirdi

 

Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban ise AKÜ’nün son 5-6 yıldır yaptığı hamlelerle Afyonkarahisar’ı bir sağlık turizmi merkezi haline getirdiğini söyledi. Çoban, “Türkiye’de ender bulunan hastanelerden Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi ilimizde hizmet vermeye başladı. Ayrıca Hematoloji ve Onkoloji Hastanesi de hasta kabulüne başlamış durumda. Bu tür hamlelerle Türkiye’nin dört bir yanından insanlar ilimize akın ediyorlar” dedi.

 

 

Konuşmaların ardından AKÜ Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Ümit Dündar tarafından mezun olan genç hekimlere “Hipokrat Yemini” ettirildi. Mezuniyet töreninde dönem birincisi Sönmez Şen, mezuniyet kütüğüne ismini çakmasının ardından il ve üniversite protokol mensuplarınca genç hekimlere temsili mezuniyet belgeleri verildi.

 

 

Mezuniyet töreni doktorların topluca kep atmalarının ardından düzenlenen kokteyl ile sona erdi.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: 9., Dönem, genç, doktorlar, yuvadan, ayrıldı,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Galatasaray
57
0
5
3
18
26
2
Beşiktaş
54
0
5
3
17
25
3
Fenerbahçe
51
0
6
3
16
25
4
Trabzonspor
48
0
5
6
14
25
5
Hatayspor
45
0
7
6
13
26
6
Alanyaspor
42
0
8
6
12
26
7
Gaziantep FK
40
0
6
10
10
26
8
Fatih Karagümrük
40
0
8
7
11
26
9
Antalyaspor
34
0
6
13
7
26
10
Sivasspor
32
0
7
11
7
25
11
Göztepe
32
0
9
8
8
25
12
Konyaspor
31
0
10
7
8
25
13
Yeni Malatyaspor
31
0
9
10
7
26
14
Kasımpaşa
29
0
12
5
8
25
15
Çaykur Rizespor
28
0
10
10
6
26
16
BB Erzurumspor
25
0
13
7
6
26
17
Başakşehir FK
25
0
13
7
6
26
18
Kayserispor
25
0
12
7
6
25
19
Denizlispor
21
0
15
6
5
26
20
Gençlerbirliği
21
0
14
6
5
25
21
MKE Ankaragücü
20
0
15
5
5
25
Özlü Sözler
"Dünyada dört nimet vardır, bunlar kendisine verilen kişi dünya ve ahiretin hayrını görmüştür.Bunlar; Zikreden dil, Şükreden kalp, Sıkıntılara katlanan beden ve saliha kadın.."


Bir Hadis
Allah Rasûlü; “Din nasihattır, samimiyettir” buyurdu. “Kime Yâ Rasûlallah?” diye sorduk. O da; “Allah’a, Kitabına, Peygamberine, Müslümanların yöneticilerine ve bütün müslümanlara” diye cevap verdi.


SADİ
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 3
Haber Yazılımı